KİMLER DALABİLİR

14 yaşını doldurmuş sağlıklı herkes tüplü dalış yapabilir. Dalış sporunu yapabilmek için, iyi bir yüzücü olmak gerekmez. Yüzme biliyor olmak ve kendini suda rahat hissetmek yeterlidir. Şayet dalarken kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizi öğrenmek isterseniz, deneme dalışlarına katılmanızı ya da dalış kurs programına  kayıt yaptırmanızı tavsiye ederiz. Dünyanın dörtte üçü su olduğuna göre su altında keşfedilecek bambaşka bir dünya var demektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yüzme havuzunun dibine indiğim veya şnorkelle daldığım zaman kulaklarım ağrıyor. Bu benim bir scuba dalıcısı olmamı engeller mi?

Kulak ve sinüslerinizde bir bozukluk olmadığını var sayarsak, hayır. Rahatsızlık, kulaklarınıza basınç uygulayan su basıncının normal bir etkisidir. Biliyoruz ki vücudumuz basınç değişikliklerine ayarlanacak şekilde dizayn edilmiştir.

Dalışla ilgili en yaygın yaralanmalar ve hastalıklar nelerdir?

Güneş yanığı ve deniz tutmasının ikisi de önlenebilir. Deniz yaşamının neden olduğu en yaygın yaralanmalar çizik ve sokmalardır. Bunların birçoğu dalış elbisesi giyerek, dipten uzak kalarak vede el ve ayaklarınızı nereye koyduğunuza dikkat ederek önlenebilir.

Ya köpek balıkları?

Şanslıysanız köpek balığı görürsünüz. Köpek balığı olayları olmuşsa da bunlar dalışta çok enderdir. Bu tip olaylar özellikle zıpkıncılık ve köpek balıklarını beslerken gerçekleşmiştir. Eğer köpek balığını görürseniz çoğu zaman sadece oradan geçiyordur ve keyif verici ender görüntülerden biridir.

Kadınların dalışa yönelik özel kaygıları var mıdır?
Hamileliğin haricinde, hayır. Fizyolojistler dalışın fetus üstündeki etkileri hakkında çok az şey bildikleri için kadınların hamileyken veya hamile kalmaya çalışırken dalıştan uzak durmaları tavsiye olunur. Menstruasyon normaldir ve kaygılanacak bir durum değildir.

Ne kadar derine inebilirsiniz?
Gerekli eğitim ve tecrübeyle sportif tüplü dalışın limiti 40 metre/130 feettir. Yeni başlayan dalıcıların dalış derinliği 18metre/130 feetten daha sığdır. Bunlar limitler olmasına rağmen en popüler dalışların yapıldığı derinlik, suyun daha sıcak ve renklerin daha canlı olduğu 12 metre/40 feetten daha fazla değildir.

Havamın tamamını bitirirsem ne olur?
Bu genellikle olmaz çünkü her zaman için ne kadar havanız kaldığını gösteren bir göstergeniz var. Bu şekilde yüzeye yeterli bir emniyet rezerviyle dönersiniz. Yine de sorunuzu cevaplarsak eğer havanız biterse arkadaşınızın yüzeye doğru çıkarken tek bir hava kaynağından hava paylaşmanıza olanak sağlayan yedek bir ağızlığı vardır. Eğitimde öğreneceğiniz başka seçenekler de vardır.

CMAS KURSLARI

Bir Yıldız Dalıcı Kursu :

1) 14 yaşını doldurmuş olmak, (18 yaşından küçüklerden veli izin belgesi alınır.)

2) Federasyon tarafından hazırlanmış yeterli yüzme bildiğine dair, beyanına havi, dalış

yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan ve ibraz etmek.

3) İlköğretim diploması veya eşdeğer bir öğrenim belgesine sahip olmak.

Bir Yıldız Dalgıcın Görev Yetki ve Sorumlulukları

Dalış donanımlarını takıp, söküp, kuşanabilen, bunları sığ eğitim sularında doğru olarak kullanıp dalabilen ve yanında en az üç yıldız dalıcı ile açık deniz dalışları yapmaya hazır dalıcıdır. 1 Yıldız dalıcılar en fazla 18 metreye kadar dalış yapabilirler.

İki Yıldız Dalıcı Kursu :

1) 15 yaşını bitirmiş olmak, (18 yaşından küçüklerden veli izin belgesi alınır.)

2) Federasyon tarafından hazırlanmış dalış yapmasına engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan ve ibraz etmek.

3) İlköğretim diploması veya eşdeğer bir öğrenim belgesine sahip olmak.

4) Federasyonun 1 Yıldız dalıcı belgesini ve onayladığı eşdeğer bir belgeyi almış olmak.

5) 1 Yıldız dalıcı belgesini aldıktan sonra en az 20 açık deniz dalışı yapmış olduğunu dalış kayıt defteri ile belgelemek.

İki Yıldız Dalgıcın Görev Yetki ve Sorumlulukları

Açık deniz dalış deneyimi olan dalıcıdır. 2 yıldız dalıcı, en az 2 yıldız dalıcı ile birlikte, en çok 30 metreye kadar dalabilir. 18 yaşından küçük 2 yıldız dalıcılar en az 3 yıldız dalıcı liderliğinde en çok 24 metreye kadar dalabilir. 18 yaşından büyük 2 yıldız dalıcılar eğitim amaçlı olarak, eğitmen dalıcı denetim ve gözetiminde en çok 42 metreye kadar dalış yapabilir.

Üç Yıldız Dalıcı Kursu :

1) 18 yaşını doldurmuş olmak.

2) Federasyon tarafından hazırlanmış dalış yapmasına engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu ilgili uzman doktora imzalatarak beyan ve ibraz etmek.

3) En az lise ve dengi okul mezunu olmak.

4) Federasyonun 2 Yıldız dalıcı belgesini ve onayladığı eşdeğer bir belgeyi almış olmak.

5) 2 Yıldız dalıcı belgesini aldıktan sonra en az 40 dalış yapmış olduğunu dalış kayıt defteri ile belgelemek.

6) 2 Yıldız dalıcı diploma tarihinden itibaren en az dört ay geçmiş olmak.

Üç Yıldız Dalgıcın Görev Yetki ve Sorumlulukları

Değişik düzeylerdeki dalıcılara önderlik yapabilecek beceride olan dalıcıdır. Liderlik yaptığı dalış grubunun güvenli dalış standartlarına uygun dalış yapmasını sağlamakla yetkili ve sorumludur. En çok 30 metreye kadar dalabilir. Eğitim amaçlı olarak, eğitmen dalıcı denetim ve gözetiminde 42 metreye dalış yapabilir.

PADI KURSLARI

Discover Scuba Diver :

Eğer hep sualtında nelerin yaşadığını merak ediyorsanız işte şimdi onları görmenin zamanı. Gideceğiniz bir tatilde bunu yapmayı düşünüyorsunuz, ya da bulunduğunuz bölgede fakat klasik bir dalış kursu almak için zamanız yok ise şimdi, özellikle sizin için tasarlanmış kolay ve hızlı bir program var! Kısa bir zaman diliminde, bir maske takıp paletlerinizle suda yüzmeye ve yoğun bir macera yaşama şansına sahipsiniz. Discover Scuba Diving programı bir yılda sadece birkaç defa dalış planı yapan insanlar veya iş sahipleri için düzenlenmiş bir programdır.

Scuba Diver :

Padi Open Water Diver programının bir alt programı olan Padi Scuba Diver programı, zaman baskısını en aza indirerek hızlı ve kolayca sertifika almanızı sağlar. Padi Scuba Diver sertifikası ile gittiğiniz bir dalış turunda veya tatilinizde bir Padi profesyonel eğitmenin doğrudan gözetiminde dalabilirsiniz. Bu program tecrübeli bir rehber eşliğinde rahat ve emniyetli bir şekilde su altı dünyasını keşfetmek için harikulade bir fırsattır. İleride bu program da öğrendiklerinize iki günlük ek bir çalışma ile yapacağınız diğer ilave beceriler ve bilgiler ile Open Water Diver olabilirsiniz.

10 yaş ve üzerindeki herkes Padi Scuba Diver programına katılabilir. Haydi sizde dalış merkezimize gelin ve Padi Scuba Diver ile Open Water Diver programları hakkında hemen bilgi sahibi olun.

Open Water Diver :

Dünyanın en popular dalış programıdır ve bir ömür sürebilecek yoğun bir maceraya başlama biletinizdir. Kurs boyunca, dalış ekipman ve tekniklerini de kapsayan scuba dalışının esaslarını öğreneceksiniz. Tüm dünyada geçerli bir Padi Open Water Diver sertifikası kazanacaksınız. Beş sığ su dalışını, bilgi geliştirme seanslarını ve dört açık su (deniz) dalışını tamamlayarak, bu sertifikayı almaya hak kazanacaksınız.

Sertifikalı bir Padi Open Water Diver olarak diğer sertifikalı bir arkadaşınız ile kendi kendinize dalış yapma özgürlüğüne sahip olacaksınız.

Programın DVD sini evde seyredebilir ve kitabı evde okuyabilirsiniz ve böylelikle teorik çalışmayı birkaç saate indirerek direk su çalışmalarına katılabilirsiniz. Açık su eğitim dalışlarını gruplarla dalarak veya eğitmen ile birlikte özel dalarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu kurs olağanüstü esneklik gösterir ve eğitmeninizle tek tek ihtiyaç duyduğunuz işlemleri çalışmanıza müsaade eder.

Suda rahat olan, sağlıklı olan, fiziki durumu yeterli olan birisi Padi Open Water Diver sertifikasını kazanabilir. 10 yaşından itibaren bu kursa katılabilirsiniz.

Advance Open Water Diver :

En mükemmel macerayı mı arıyorsunuz yoksa sualtı dünyasının mükemmel yaşamını mı keşfetmek istiyorsunuz. Buldunuz! Padi’nin Advance Open Water Diver programı çok güzel düzenlenmiş ve farklı dalışların hepsini keşfetmenize izin veren harika bir programdır. Bu program tam sizin için. Sadece aşağıdaki dalışlar arasında seçim yapmanız yeterli.

Altitude (İrtifa dalışı)
Boat diver (Bot dalışı)
Drift diver (Akıntı dalışı)
Dry Suit diver (Kuru elbise dalışı)
Multilevel diver (Basamak dalışı)
Peak performance buoyancy (Mükemmel nötr yüzerlik)
Underwater naturalist (Sualtı Doğası Bilimcisi)
Under water photographer (Su altı fotoğrafcılığı)
Aware Fish idendification (Balık tanımlama dalışı)
Deep diver (Derin dalış)
Dive propulsion vehicle (Sualtı motoru kullanma)
Night diver (Gece dalışı)
Search and Recovery (Arama ve çıkarma)
Underwater videographer (Su altı video çekimi)
Under water navigator ( sualtında yön bulma)
Wreck diver (Batık dalışı)
Nitrox dalışı
National Geographic Diver

12 yaş veya üzerinde ve aynı zamanda bir Padi Open Water Diver veya Junior Open Water Diver (veya eşdeğeri) iseniz Padi Advantures in Diving programına hazırsınız demektir.

Daha fazlası da var, Padi Adventure Diver programının dalışları, Padi uzmanlık dalışlarını da kapsar. Örneğin, gece dalışını severseniz ve Padi gece dalış uzmanlığına devam etmek isterseniz, Adventure Diver programı sırasında yaptığınız gece dalışı, gece dalışı uzmanlık programının ilk dalışı olarak kullanılabilir.
Sonuçta Adventures in Diving programı sizlere neler teklif ediyor? Yeni deneyimler, yeni beceriler, bir çok dalış ve çok heyecanlı maceralar. Haydi dalış merkezimize gelin ve Padi Adventure in Diving programları hakkında detaylı bilgi alarak dalışa başlayın.

 

 

Emergency  First Response :

Emergency First Response, Padi’nin kurumsal bağı olan Emergencey First Response Corp. tarafından sunulan yeni, kapsamlı, geliştirilmiş bir CPR ve ilk yardım programıdır.
Geliştirilmiş program, tek bir kurs olarak birbirine bağlantılı verilebileceği gibi ayrı ayrı da verilebilecek iki kurstan oluşmaktadır.

Emergency First Response Primary Care (CPR) Bu kurs, hayati tehlike içeren acil durumlara müdahaleleri içerir.

Olay değerlendirmesi.
Bariyer kullanımı.
İlk değerlendirme.
Kurtarıcı öpücüğü.
Bir kurtarıcı ile yetişkinlere kalp masajı.
Ciddi kanama yönetimi.
Şok yönetimi.
Bel kemiği yaralanma yönetimi.
Tavsiye edilen beceriler:
Otomatik dış defibrilatör oryantasyonu.
Hava yolları tıkanıklığı (bilinci yerinde yetişkinler için)
Acil durum oksijen kullanım oryantasyonu.

Emergency First Response Secondary Care (First AID) Bu kurs, ilk anda ya da tıbbi ilk yardım servisinin geciktiği durumlarda hayati tehlike taşımayan yaralanmaları ve hastalıkları kapsar.

Yaralanma yönetimi.
Hastalık yönetimi.
Bandaj.
Kırık ve çıkıkları sabitleme.

Rescue Diver :

Padi  Rescue programı bilgi ve becerilerinizi arttırıp geliştirir, böylece etkili bir şekilde dalıcılara yardım edebilir, onları acil durumlardan kurtarabilir, dalış kazalarını idare edebilir ve ilk yardım sunabilirsiniz. Program bir dalıcı olarak bilgi ve becerilerinizi geliştirmek için önemli bir basamaktır. Aynı zamanda Padi Rescue programı bütün Padi liderlik seviyeleri için gerekli olan kısımlardan biridir.

Padi Rescue programına katılabilmek için Padi Advanced Open Water Diver ya da eşdeğeri bir belgeye sahip olmak ve en az 12 yaşında olmak gerekir.
Padi Rescue programında işlenen konular şunlardır:
Kendini kurtarma ve dalıcılarda stres.
Acil durum idaresi ve malzemede olabilecekler.
Panik olmuş dalıcıya yardım.
Su içinde suni solunum.
Dalış kazaları senaryoları.
Sudan çıkış teknikleri.
Padi Rescue Diver kitabı ve videosu bütün bu konuları içermektedir.

Divemaster :

Scuba ile dalışın profesyonel dünyasına girmek heyecan verici olaylar ve sonsuz olasılıklar getirir. Profesyonelliğin yanı sıra, doğadaki çok ilginç sualtı yaratıklarını keşfetmek için bir şans, ve üstün bilgi ve tecrübelerinizi, bunları öğrenmek isteyen öğrencilerle paylaşmak için bir fırsat sunar size. Tüplü dalış çok çabuk bir şekilde dünyadaki en popüler spor haline gelmektedir. Bilhassa en güzel rüyalarınızda hayal edebildiğiniz bir dünyaya girdiğinizi düşünün. Herkesin elde etmek ya da yapmak istediği ve sizinde hoşlandığınız bir şeyi yapmanız için size ücret ödeniyor. Profesyonel dalıcılar bu hedefi elde etmişlerdir, güçlü ve sıkı çalışmalarından ve marifetlerinden ötürü de hem saygı duyulurlar, hem de taktir edilirler. Profesyonel dalıcılar; şehirlerde ya da sahil kesimlerinde dalış merkezi sahibi olarak ve işleterek, çalışarak, öğreterek, ve tropik denizlerde çalışan büyük dalış tekneleri ile seyahat ederek, gerek karada, gerek sualtında, çok farklı eğlencelerin ve heyecan verici tecrübelerin bir parçası olurlar. Meslek hayatınıza Padi ile devam etmek, sabah 9’dan akşam 5’e kadar olan monoton iş hayatınıza ara verir, yada macera dolu olasılıklara part-time ya da full-time kapıları açar.

TOP
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this